Saç Ekiminde Kök Hücre Tedavisi

Bir kök hücre kullanılarak yapılan saç ekimi geleneksel bir saç ekimine benzer. Ancak saç dökülmesi alanına nakledilmek üzere çok sayıda kılın çıkarılması yerine, bir kök hücre kıl nakli için kıl köklerinin toplandığı küçük bir cilt numunesini çıkarılmaktadır.

Foliküller daha sonra laboratuvarda çoğaltılır ve saç dökülen alanlarda saç derisine tekrar implante edilir. Bu işlem saçların foliküllerin alındığı yerlerde ve ekildikleri yerlerde uzamasını sağlar.

Kök hücre kıl nakli şu an sadece teorik olarak uygulanmaktadır. Konu ile ilgili araştırmalar devam ediyor.

Kök hücre kıl naklinin ortalama olarak 2020 yılına kadar mümkün olabileceği tahmin ediliyor.

Kök Hücre Nedir

Kök hücreler vücutta bulunan farklı hücre tiplerinde gelişme potansiyeline sahip hücrelerdir. Vücutta belirli şeyler yapamayan uzmanlaşmamış hücreler olarak da tanımlanabilir. Bununla birlikte diğer hücre türlerini oluşturmak için bölünüp yenilenebiliyorlar. Hasarlı dokuları bölerek ve değiştirerek vücuttaki bazı dokuları onarmaya da yardımcı olurlar.

Kök Hücre Tedavisi Prosedürü

Kök hücre kıl nakli ilk kez 2017 yılında İtalyan araştırmacılar tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

İşlem kişiden kök hücreleri çıkarmak için bir yumruk biyopsisi yapılmasıyla başlar. Punch biyopsisi silindirik bir doku örneği çıkarılması için deriye dairesel bir alet uygulanması ile gerçekleştirilir.

Kök hücreler daha sonra dokudan santrifüj adı verilen özel bir makine yardımıyla ayrılır. Saç dökülmesi bulunan alanlara, kafa derisine enjekte edilen bir hücre süspansiyonu bırakır.

2019 yazına yeni saçlarınızla girmek ister misiniz?

Herşey Dahil Paket. Kredi Kartına Taksit İmkanı.

  • Ücretsiz PRP
  • Maksimum greft
  • VIP transfer
  • Konaklama
  • İlaç, şampuan ve losyonlar
Fiyat Teklifi Almak için Tıklayın kampanya

Kök hücre saç dökülmesi tedavileri üzerinde çalışan birkaç farklı araştırma ekibi vardır. İşlemler biraz değişse de, hepsi hastadan alınan küçük bir cilt örneğinin kullanılarak bir laboratuvarda yeni saç köklerinin büyütülmesi prensibine dayanıyor. Halen kök hücre kıl nakli sürümü sunan klinikler bulunuyor. Bu işlemler araştırma kapsamında kabul edilmektedir. Kök hücre kıl nakli işlemleri klinikte hasta bazında ayakta yapılır. Lokal anestezi uygulanarak bir liposuction prosedürü ile yağ hücrelerinin kişinin karnından veya kalçalarından alınmasını gerektirir. Kök hücreleri ile yağın birbirinden ayrıştırılması için özel bir işlem uygulanır. Daha sonra elde edilen kök hücreler kafa derisine enjekte edilir. İşlem yaklaşık 3 saat sürer.

Bu işlemi sunan klinikler sonuçlar üzerinde tam garanti veremeyebilir. Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kesin sonuçları görmek için aylarca tedavi almak gerekebilir.

Bazı araştırmalar kök hücre saç ekiminin aşağıdakiler de dahil olmak üzere, farklı saç dökülmesi durumlarının tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir.

  • Erkek androgenik alopesi (erkek tipi kellik)
  • Androgenetik alopesi (kadın tipi kellik)
  • Sikatrisyel alopesi (saç folikülleri yok edilir ve skar dokusu ile değiştirilir)

Kök hücre kıl nakli işleminden sonra biraz ağrı beklenir. Genellikle 1 hafta içinde ağrı geçer.

İyileşme süresi gerekli değilse de, 1 hafta boynunca aşırı egzersizden kaçınılması önerilir.

4.8 5 22