Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi önemli bir operasyondur. Saç ekiminden önce yapılması gerekenler olduğu gibi sonrasında da dikkat edilmesi gereken konular vardır. İlk günden yapılması ve yapılmaması gereken şeyler doktorlar tarafından belirtilir. Saç ekimi sonrasında hasta ne kadar dikkatli davranırsa o kadar hızlı ve sağlıklı sonuç alacaktır.

Saç ekimi yapıldıktan sonra ağır işler yapmamalısınız. Sizi terletecek işlerden uzak durmalısınız. Çünkü terlerseniz saç kökleriniz zarar görür. Ayrıca vücut yorulursa dayanıksız olan saç kökleri terleme sonucu yerinden çıkabilir ve zarar görebilir. Stresten ve kaygıdan uzak durmak gerekir. İlk hafta antibiyotik kullanımı olacağından alkolden uzak durulması gerekir. Saç ekimi sonrası ilk gece bir miktar ağrı ve sızı olabilir. Ancak doktorunuzun talimatlarına uyarsanız ve gerekli ilaçları alırsanız sorunsuz bir gece geçirirsiniz. İlk üç gün yatış pozisyonunuzda saçlarınızın zarar görmemesi açısından önemlidir. İlk üç gün sırt üstü yatmanız yararınıza olacaktır. İlk üç gün yan şekilde yatarsanız şişlik ve ödem oluşabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Saç ekimi işleminden bir gün sonra ilk pansumanın ve ilk yıkama işleminin yapılması gerekmektedir. Bandaj çıkarıldıktan sonra ise saç bandı takılacaktır. Bu bandaj ödemin gözlerinize inmesini engelleyecektir. İlk gün asla ve asla saçlar yıkanmamalıdır. İlk yıkama saç ekildikten üç gün sonra hastanede yapılır. Ancak bazı durumlarda doktorunuzun verdiği yönergeler doğrultusunda evde kendiniz de yapabilirsiniz. Yağmurdan, güneş ışınlarından, polenlerden ve diğer uyaranlardan etkilenmemek için ilk üç gün şapka ile dışarı çıkmalısınız. Ayrıca saç ekimi yapılan bölgeye hiçbir şekilde darbe gelmemesini sağlamalısınız.

Saç ekimi yapılan bölgeyi 15 gün boyunca ışınlardan korumanız gerekmektedir. Havuz ve sauna gibi sıcak veya soğuk yerlerden uzak durulması gerekir. Böyle yerlere gitmek enfeksiyon almanıza yol açabilir. Ph derecesi 5.5 olan şampuanla her gün yıkama yapılması gerekir.

2019 yazına yeni saçlarınızla girmek ister misiniz?

Herşey Dahil Paket. Kredi Kartına Taksit İmkanı.

  • Ücretsiz PRP
  • Maksimum greft
  • VIP transfer
  • Konaklama
  • İlaç, şampuan ve losyonlar
Fiyat Teklifi Almak için Tıklayın kampanya

Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra saç köklerinin çıkış yönü doğal görünümlü olacaktır. Yalnız saç köklerinin yerleştirilmesinden iki hafta sonra bölgede sivilce oluşumu olabilir. Saç köklerinin yeterli beslenebilmesi için yeni kılcal damarlar oluşacaktır. Bu kılcal damarlar saç köklerini güçlendireceğinden dolayı olası saç dökülmelerini de önleyecektir. Eğer ense bölgesinden alınan saç kökleri yeterli miktardaysa saçlarınız da gür olacaktır.

Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

Saç ekiminin ilk günü enfeksiyon riski taşıdığı için saç yıkanması tehlikelidir. Ancak üçüncü günden sonra bir uzman desteğiyle saç yıkama işlemi yapılabilir. Doktorunuzun saçınız için verdiği losyonu iki hafta boyunca her gün bir ya da iki kez kullanmanız gerekecektir. Bu noktada doktorunuzun talimatlarına uymanız yararlı olacaktır. Losyon sürüldükten sonra doktorunuzun dediği süre kadar losyon saçınızda beklemelidir. Saç ekimi yapılan bölge ılık suyla ve nazik bir şekilde yıkanıp, durulanmalı ve kurutulmalıdır.

4.6 5 18