Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Bu soru saç ektirmeden önce herkesin merak ettiği bir konudur. Saç kökleri ense bölgesinden alındığından dolayı dökülme ihtimali azdır. Genel olarak ensedeki saçlar güçlü saç köklerine sahiptir. Ensede bulunan saçlar diğer yerlere göre daha kalıcıdır. En son ense bölgesindeki saçların dökülmesi bu nedenledir. Ekilen saçların dökülme ihtimali kişiden kişiye göre değişir. Ancak ekilen saçlar enseden alındığı için daha geç gerçekleşecektir. Ensedeki saçlarınız dökülmeye başladığında saç ekimi yapılan bölgedeki saçlarınızın da dökülme riski artacaktır.

Yukarıda ensedeki saçların dökülmeyeceğinden bahsettik. Ancak az da olsa dökülme ihtimali vardır. Sağlıklı olan saç kökleri de zamanla dökülebilir. Saç köklerinin büyüme evresi 3 fazdan oluşur. Saç döküldükten sonra yeni saçların çıkması için yeni bir süreç başlar. Bu döngü insan hayatında defalarca yaşanmaktadır. Bu nedenle saçların dökülmesi doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Kellik yaratan dökülmeler ise sağlıksız olanıdır. Dökülmeye genetik yatkınlığı olan kişilerde açılma devam eder. Yapılan gözlemlere göre ilk ekimden sonra ekilen saçlar dursa da diğer saçlar dökülüyor. İkinci ve üçüncü seanslardan sonra saçsızlık oluşmadan görüntünün korunması sağlanıyor. Hastanın saç yapısıyla ilgili olarak ekilen saçın tutmama ihtimali de var. Eğer operasyon sonrası yapacaklarına dikkat etmezse bu risk artıyor.

Saç dökülmesi vücudumuzun doğal reaksiyonlarından biridir. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi doğal bir sonuçtur ve sağlıklıdır. Fakat sağlıksız bir saç yapısına sahip olan kişilerde bu sayı daha fazladır. Bunun nedeni ise genetik, hormonal dengesizlik, sağlıksız beslenme ve psikolojik nedenlerden dolayı olabilir.

2019 yazına yeni saçlarınızla girmek ister misiniz?

Herşey Dahil Paket. Kredi Kartına Taksit İmkanı.

  • Ücretsiz PRP
  • Maksimum greft
  • VIP transfer
  • Konaklama
  • İlaç, şampuan ve losyonlar
Fiyat Teklifi Almak için Tıklayın kampanya

Erkek bireylerde kafa arkası bölgesinde saç dökülmesi genellikle yaşanmaz. Saç ekimi ise bu bölgedeki saç köklerinin alınıp kellik olan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Bu sebeple hekiminiz bu konuda uzmansa ekilen saçlarınız dökülmeyecektir. Birçok danışan saç ekimi yapıldıktan sonra doktorları saçlar tekrar dökülür mü? diye soru yağmuruna tutmaktadır. Ancak bu dökülmelerin olağan olduğunu söylemek doğru olacaktır. Her estetik işleminde her cerrahi işleminde olduğu gibi saç ekimi işleminde de kısa süreli travma olacaktır. Vücut travmaya bağlı olarak eski saçı döker ve alttan yeni sağlam saçların çıkmasını sağlar.

Operasyon sonrası görülen bu tip dökülmeler operasyon sonrası 1-5 hafta arası gözlenir. Bu dökülmeye şok dökülme denir. Şok dökülmede ne kadar saçın döküleceği kişiden kişiye değişir. Saç ekimi gerçek bir sabır gerektiren iştir. Sonuç uzun vadede belli olur. Yaklaşık 1 senelik bir süre istediğiniz sonuç için beklemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak bu sürenin belli olması biraz da hastaya bağlıdır. Jöle kullanımı ve fön makinesi kullanımı saçların gelişimini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca stres de saçların dökülmesinde etkilidir. Bu nedenle istediğiniz saçlara kavuşmak için stresten de uzak durmanız gerekecek. Belli bir süre geçtikten sonra ise sağlıklı bir şekilde saçlarınıza kavuşacaksınız.

4.7 5 28